Historia pracowni

     Moja przygoda z tkactwem trwa już ponad 40lat.

     Początek to Szkoła Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach Śl. Zdroju (dzisiaj Jelenia Góra) na dziale tkackim. Właściwie uczono nas głównie w kierunku tkactwa przemysłowego, czyli tkania dywanów na krosnach mechanicznych i automatycznych. Kończąc Technikum Włókiennicze wylosowałam temat pracy dyplomowej „Historia tkactwa ręcznego” - w teorii oraz wykonanie gobelinu z motywem greckim. To był czas zachwytu i odkrycia dla siebie rzemiosła tkackiego.

     Od tego czasu już zaczęły schodzić z ram różne gobeliny. Powstawały w każdym czasie wolnym od obowiązków rodzinnych i zawodowych. Przez lata mozolne zdobywanie wiedzy technicznej metodą prób i błędów i szukanie własnego stylu, tematów i kierunków.

     Mistrzynią tkacką na pewno jest dla mnie Edit Vignier-tkaczka z Łotwy, którą znam tylko z albumu, ale jej prace miały ogromny wpływ na myślenie o tkaninie. Siostra Jadwiga Pietrek oraz prof. Wiktor Zin (przez „Piórkiem i węglem”) to osoby, dzięki którym odkryłam urok polskiego pejzażu, a ten stał się później głównym tematem do tkania. Nie bez znaczenia jest również Nieledew - miejsce urodzenia i życia, z falistymi pasmami pól, które są gotowymi projektami do tkania.

1984 r. początek nauczania tkactwa w Nieledewskim Domu Kultury.

1987 - od tej daty rozpoczynają się wystawy indywidualne po Polsce: Sandomierz, Warszawa, Lublin, Kraków, Ryki, Rybnik, Chełm, Zamość, Tomaszów, Biłgoraj, Hrubieszów to niektóre miasta, gdzie pokazywaliśmy nasze tkaniny.

Bywały również wystawy konkursowe z nagrodami m.in.
- Ogólnopolska Wystawa Tkactwa Nieprofesjonalnego w Turku k/Konina.
- Ogólnopolska Wystawa Instruktorów Plastyki w Rzeszowie.
- Ogólnopolska Wystawa Tkactwa w Bydgoszczy.

Od 1985 r. zaczynam zbierać niesamowitą historię Szkółek Tkackich prowadzonych przez Braci Pawła i Szczepana Gajewskich na terenie powiatu hrubieszowskiego.

1999 r. początek pracy i nauczania tkactwa w Hrubieszowskim Domu Kultury. Tutaj w 2007 r. stopniowo powstaje pracownia tkactwa, gdzie znajdują miejsce zbiory historyczne, materiały, ramy, i możliwości nauczania. W 2014 r. przyjmuje nazwę Historyczno - Edukacyjna Pracownia Tkacka.

     Wszystkie tkackie umiejętności techniczne przyjmują moje córki: Emilia i Elżbieta.

     W ostatnich latach oprócz tkania prowadzimy również warsztaty tkackie wyjazdowe lub na miejscu. Zdarza się też naprawić i uruchamiać stare drewniane krosna tkackie.

     Od kilku już lat tradycją stały się warsztaty tkackie z wystawą w Zagrodzie Guciów u Anny i Stanisława Jachymków w Guciowie na Roztoczu. Jesteśmy tam we wszystkie letnie długie weekendy, czyli 1-3 maj, Boże Ciało - niedziela i okolice 15 sierpnia.

Magdalena Sielicka.

Strona internetowa to zasługa
Piotra Świerguły Sielickiego
oraz Tomasza Czerwonki.